Makale yazmak, oldukça zor bir iştir. Makale nasıl yazılır? Ya da Makale yazarken nelere dikkat edilmelidir? Özgün bir makale nasıl yazılır? gibi sorular oldukça önemlidir. Burada önemli olan doğru kelimelerle doğru şekilde anlatmak istediğinizi anlatabilme sanatıdır. Makale yazıları, işinizi kolayca anlatabildiğiniz, kendinizi daha iyi tanıtabilmek kelimelerle oynama becerisidir. Makale yazmak bizim işimiz diyerek makale yazmanın biraz da yetenek ve beceri gerektirdiğini söylemek gerekir.

Makale yazılırken makale yazan kişinin konuya hakim olması, o konu hakkında detaylara dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden makale yazarken dikkat edilmesi gereken konular bilinmeli ve yazılacak makaleler bu maddelerde yazanlara uygun şekilde üretilmelidir.

Makale yazma kuralları nelerdir?

  • Makaleler, her zaman özgün ve güncelliği olan konulardan seçilmelidir. Makale yazma kurallarını uygulayarak daha önce kullanılmamış kelimeleri kullanma becerisi gösterilmelidir.
  • Makalenin giriş bölümü muhakkak etkili bir giriş şeklinde olmalıdır. Dikkat çekmeyen, makaleyi okuyacak kişiyi etkilemeyen makaleler, unutulmaya mahkumdur.
  • Makale yazarken, anlatmak istediğiniz konunun merak uyandıracak anahtar kelimelerini çok iyi seçilmesi gerekir.
  • Makalenin dikkat çekmesi için etkili bir başlık çok önemlidir. Başlık ne kadar etkileyici ve dikkat çekici olursa makalenin okunma oranı o oranda artacaktır.
  • Makalenin sonuç kısmını yazarken kesinlikle tekrarlama kelimelerden kaçınılmalıdır. Makalenin sonuç bölümü, anlattığınız konunun ne işe yaradığını ve ne için kullanıldığını karşı tarafa göstermeli ve okuyan kişiyi düşünmeye, araştırmaya sevk etmelidir.

Özgün makale yazmak için çok iyi bir araştırmacı olmalı ve yazılacak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olunması çok önemlidir. Konu en iyi şekilde anlaşılmalı, kelimeler tekrara düşmeyecek cümlelerden kurulmalı ve karşı tarafa okuma isteği vermelidir. Makale yazmadan önce, dikkat edilmesi gereken ilk şey makalenin ne tür bir yazı olacağı ile ilgilidir. Makaleler, bilgilendirici, işlevi olan, çağrı işlevi gören ya da kurmaca yazı olarak ayrılır. Makale yazılırken ilk başta bunun ortaya çıkarılması gerekir. Daha sonra makalenin bölümleri ayarlanmalıdır. Bölümlerin oluşturulmasından sonra yapılacak şey konuyu anlatacak örneklerinizdir. Bu bölümün ardından dikkat edilecek bir başka husus ise kullanılacak dildir. Nasıl bir dil üslubu kullanılacaksa belirlenmelidir. Son bölümde ise tüm verdiğiniz örneklemelerin sonucunu sonuç bölümünde vererek, okuyucuyu fethetmek çok önem kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir