Web sitesi; çeşitli amaçlara hizmet etmek için kişi, grup, işletme veya kuruluş tarafından oluşturulabilen, tek bir alan üzerinde barınan, herkes tarafından erişilebilir, birbirine bağlı web sayfalarıdır. Web sitesi içeriği ise, bu web sayfalarında bulunan metinler olarak tanımlanabilir. Ancak Makarticle olarak biz; web sitesi içeriğini, kurumsal kimliğinizi temsil eden ve sitenizde kesinlikle bulunması gereken; ana sayfa, hakkımızda veya hizmetleriniz için özel olarak hazırlanan içerikler olarak tanımlıyoruz.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Web sitesi içerik yazısı için bazı kuralları bilmek ve bu kurallar ışığında yazıları oluşturmak gereklidir. Bir web sitesi içerik yazısında;

  • Okuyucuya istediği cevabı vermelidir.
  • Başlıkla içerik metni uyumlu olmalıdır.
  • İçerik yazıları çok uzun olmamalıdır.
  • Fotoğraf ve videolar güncel ve özgün hazırlanmalıdır.
  • Yazım hataları kontrol edilmelidir.
  • SEO kuralları ön planda tutulmalıdır.
  • İçerik yazısı içine bağlantı verilmelidir.
  • Konular net ve açıklayıcı olmalıdır.

Web sitesi içeriğinde anlatılmak istenen konu net olmasının yanında amacından şaşmadan, kısa ve öz bir anlatımla, ziyaretçiyi ikna eder nitelikte olmalıdır.

Başlık ve İçerik Uyumu

Web sitesi içeriği yazarken başlık ve içerik uyumu kurulmalıdır. Başlık farklı bir konuyu anlatıyorsa, kullanıcılar sitenizi tıkladığında aradıkları içeriği bulamayacak ve sitenizden hemen uzaklaşacaklardır.

İçeriklerin Uzunluğu

Herhangi bir web sitesini ziyaret eden kişi, içeriklerin uzunluğundan sıkılabilir. Bunun nedeni, istediğini hemen bulmak ve aradığı özellikleri bulup hemen işini halletmek ister. Özellikle maddeleme kullanmak, kullanıcının okurken sıkılmasını önler. Kısa ve net cümleler kurulmalı ve kullanıcının dikkatini çekecek cümleler tercih edilmelidir.

Yazım Hataları

Dilbilgisi kuralları, hemen her yazı türü için geçerlidir ve doğru şekilde uygulanması gerekir. Yazım hatalarının çok olduğu, gramer kurallarının uygulanmadığı bir içerik yazısı, kullanıcının sıkılmasına ve içerik yazısının ahengini bozmaya müsaittir.

SEO Kuralları ve Metinlere Bağlantı Vermek

SEO kuralları, online sitelerin olmazsa olmazlarındandır. SEO’ya uyumlu bir içerik yazmak, kullanıcının daha kolay sitenize ulaşmasına imkân tanıyacaktır. SEO uyumlu bir içerik, google aramalarında her zaman üst sıralarda olmaktadır.

Metinlere bağlantı vermek, kullanıcıların sitenizden ayrılmadan bağlantıya tıklamalarına olanak tanır ve sitenizde çok daha uzun kalma fırsatı sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir