Makale Nedir? ve Makale Nasıl Yazılmalıdır? konusu makale ile ilgilenen kişiler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Makale, siyasi, ekonomik, toplumsal, bilim gibi konularda açıklayıcı ve yorumlama özelliği olan yazılardır. Genellikle dergi ve gazetelerde yayınlanan yazılardır. Ancak günümüzde internette blog siteleri olan, sitesi olan birçok kişi işlerini, ürünlerini, hizmetlerini, yaptığı çalışmaları anlatmak, insanlara tanıtmak için makale yazıları ile ilgilenmektedir.

Kaç çeşit makale vardır?

Makale çeşitleri iki türdür. Ancak bu iki türün yanında internet üzerinde blog yazıları yazan, çalışmalarını ve firmasını tanıtmak isteyen kişiler de blog makale yazılarından yararlanmaktadır. Makale çeşitleri edebi makaleler, mesleki makaleler, gazete ve dergi makaleleri olarak ayrılabilir.

Edebi makaleler, edebiyat, dil ve sanat konularını işleyen makale türüdür. Mesleki makaleler ise ekonomi, sosyoloji, tıp, bilim gibi mesleki konularda yazılan makale türüdür. Artık çağımızın internet çağı olması dolayısı ile internet üzerinde blog sitesi açan ya da yaptığı hizmeti internet üzerinden satmaya çalışan birçok kişi blog makale yazılarından faydalanmaktadır.

Artık günümüzde internetin nimetlerinden milyonlarca insan yararlanmaktadır. Bu yararlanma kişilerin kendi blog sitelerinde makale yazıları yazmalarıyla ya da yaptıkları işle ilgili site açarak verdikleri hizmetleri tanıtma amaçlı makale yazıları tercih etmektedirler. Kaliteli makale yazısı yazmak için muhakkak püf noktalarını bilmek ve makale yazım kurallarına uymak gerekir. Böylece hem kendinizi ve işinizi daha iyi tanıtabilir hem de en çok okunan makaleler arasına girerek hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

Makale yazarken nelere dikkat edilmelidir?

  • Makale konusu güncel konulardan seçilmelidir.
  • Makale yazılırken kendi düşüncelerinizi de ekleyerek yazıyı renklendirebilirsiniz.
  • Makale konusu, başlığı ile bağdaşmalıdır.
  • Makaleyi yazarken çok fazla yabancı kelime kullanmak, okuyucuyu sıkabilir.
  • Makale yazılırken, günlük yaşamdan örnek vermek ve bu örnekleri okunaklı ve net şekilde açıklamak önemlidir.
  • Makale konusu hakkında detaylı araştırma yapılmalı ve konuya hakim olunmalıdır.

Makalenin net bir dille yazılması, sıkıcı olmaması, okuyucu kendine çekiyor olması çok önemlidir. Yazının, okuyucuyu içine çekmesi, güncel konulardan bahsetmesi en önemli noktadır. Gramer ve dilbilgisi konuları da bir makalenin yazımında oldukça önemli noktalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir